Jak zacząć przygodę z jogą?

Joga jest dosyć skomplikowana w szczegółach. Rzadko kiedy na zajęciach (nawet początkujących) tłumaczone są poszczególne asany i rzadko kiedy nauczyciel jest w stanie każdego skorygować. Dobrze jeśli w ogole próbuje, bo spotykałam się z tym, że na sali jest 20 osób, a połowa z nich ustawiona jest źle. I nikt do nich nie podchodzi. Inna kwestia, czy to rzeczywiście jest obowiązek instruktorów jeśli zajęcia mają swoje flow, praktyka jest robiona z oddechem. Rozumiem, że nagłe zatrzymywanie się i tłumaczenie pozycji tez nie jest świetnym rozwiązaniem, bo inni czekają. Jakie są w takim razie rozwiązania?

Jeśli masz już jakąś świadomość ciała lub trenujesz coś innego spróbuj iść na pierwsze zajecia i po prostu zobacz czy dajesz sobie radę 🙂 Jeśli z ruchem nie miałeś za wiele do czynienia możesz zacząć od innych rzeczy:


✅nie zaczynaj ćwiczyć z YouTubem /aplikacja itp- niech na początku nauczyciel Cię widzi 
✅są organizowane kursy/warsztaty dla początkujących- polecam zrobić taki kurs przed pierwszymi zajęciami 
✅zacznij od Iyengara – tam jest duży nacisk na poprawne ustawienie ciała w pozycjach 
✅jeśli zajęcia typu: vinyasa, astanga, kundalini czy joga księżycowa nic ci nie mówią, nie wybieraj ich , wybierz jogę dla początkujących 
✅nauczyciel ma znaczenie. Jeśli nie polubisz go od początku, nie zniechęcaj się tylko spróbuj z kimś innym , sama wiem po sobie jaka wybredna jestem pod tym kątem, jak nie podoba mi się choćby śpiewający sposób mówienia niektórych. Ważne jest dla mnie żeby nauczyciel był autorytetem, osobą od której chcę się uczyć.

Scroll to Top